PLA ile ABS farkı: Hangisi ne zaman kullanılır?

PLA ile ABS farkları

ABS ve PLA kıyaslama

ABS ile PLA 3D baskı alanında kullanınan en popüler iki filament (3D yazıcı malzemesi) çeşididir. Biri güçlü ve esnekken, diğeri kullanıma kolaylık sağlar. Hangisi daha iyi, buna siz karar verin. Bu yazıda PLA ile ABS farkı analiz edilip ve birbiriyle farklı ortamlarda kıyası yapılacak. Ucu açık bıraktığımız bilgi varsa yorumlarda sorabilirsiniz.

3D baskı esnasında objeyi kusursuz basabilmek için en önemli etken doğru malzemeyi seçmek olduğunu biliyor muydunuz? Baskı malzemesini, filamenti, seçerken sizin baskıya uygun esneklik, sertlik, çözümlülük gibi parametreler arasında seçim yapmanız gerekecek. Hatırlatırız ki, “her şey için mükemmel” diye bir filament yoktur.

3D baskı sektöründe FDM 3D yazıcılar için tercih edilen bir kaç malzeme türü vardır. Onlardan en yaygın PLA ile ABS filamentidir. İkisi birbirine beziyor olsa da birbirinden farklı gösterecek bazı özelliklerine sahipler. Burada onların birbiriyle kıyaslı özelliklerini inceleyeceğiz.

İçerik

 1. PLA ile ABS 3D Baskı: Farkları nedir?
 2. ABS Filamenti Nedir?
  1. ABS Erime Sıcaklığı
  2. ABS Baskı Süreci ve Performansı
  3. ABS Piyasası ve Fiyatları
 3. PLA Filamenti Nedir?
  1. PLA Erime Sıcaklığı
  2. PLA Baskı Süreci ve Performansı
  3. PLA Piyasası ve Fiyatları
 4. PLA vs ABS Sertliği
 5. PLA vs ABS Filamenti: Hangisi Daha İyi?
 6. Sonuç

PLA ile ABS 3D Baskı: Farkları nedir?

3D Baskı için kullanabileceğiniz bir çok malzeme var. Bugüne kadar hızlı beton dökümününden özel çikolata heykellerine kadar çeşitli 3D Baskı yöntemleri kullanılmıştır. Lakin ev ortamında 3D baskı için kullanılan PLA ve ABS filamentin kıyaslaması sık yapılır. Biz de size bu konuda yardımcı olmak için buradayız.

PLA ile ABS filamenti kıyaslamadan önce, PLA ile ABS farkı, bu iki malzeme türünün yapısını incelemek gerek. Sonrasındaysa bu iki çeşidin erime sıcaklıkları ve fiyatları tartışacağız.
Genel olarak PLA ve ABS termoplastik malzemeleridir. Böyle bir özellik onların sıcakta erimelerini sağlar. Soğuyana kadar bu plastikler istediğiniz kalıp dökümüne veya şekil vermeye kullanılabilir.

Eritme ve şekillendirme süreci istediğiniz kadar tekrarlayabiliyorsunuz. Bu yüzden bazı 3D baskı ile uğraşanlar olmamış baskıları çöpe atmak yerine geri dönüşümlü olarak kullanırlar.

Daha önce bahsettiğimiz üzere PLA ile ABS filamentlerin arasındaki farklarından bir tanesi erime sıcaklık seviyeleri, katılık ve esnekliktir. Şimdi her birini daha detaylı inceleyelim.

ABS Filamenti Nedir?

ABS plastik filamentin açılımı: filament stands for Akrilonitril Butadiyen Stiren. Bu sağlam, petrol bazlı bir plastik çeşididir.

ABS filament
ABS filament

Lego oyuncak blokları bu plastikten yapılmıştır. Çoğu sanayi, otomobil parça ve müzikal enstruman üreticileri bu plastiği tercih ederler. ABS plastiği genellikle kalem, oyuncak, motorsiklet kaskesi ve su borularda kullanılır.

Ancak, bu plastik ile 3D baskı uygulaması kolay değildir. ABS, yüksek bir erime noktasına sahiptir ve baskı sırasında soğutulursa bükülmeye müsait. Bu nedenle, ABS’in evdeki 3D yazıcıların çoğunda maalesef kolay bulunmayan ısıtılma yatağa (heating bed) basılması gerekir.

ABS Erime Sıcaklığı

ABS, amorf olarak kabul edilir. Dolayısıyla kesin bir erime noktasına sahip değildir. Bununla birlikte, baskı için standart sıcaklık 230 ° C iken cam geçiş sıcaklığı yaklaşık 105 ° C’dir. Cam geçiş sıcaklığı, Glas Transition Nedir?

O sıra bazıları 210-240º C aralıkları 80º C ısıtma yatağıyla (heating bed) 3D baskı için uygun görüyor. Sonuç olarak, üreticilerin birebir aynı ABS hammaddesi kullanmadıklarından kaynaklanan farklardan dolayı, size uygun sıcaklığı deneyerek anlayabilirsiniz.

ABS Baskı Süreci ve Performans

Belirtildiği gibi, ABS filamentler bükülme eğilimindedir ve ısıtılmış bir yatak üzerinde basılmalıdır. Bu özellik çoğu evde kullanılan 3D yazıcıda hazır olmadığından, yeni başlayanlar ve amatörler bu malzemeyi sevseler bile ABS ile 3D baskıyı zor bulabilirler.

Ayrıca, bu filamenti kullanırken havalandırmaya ihtiyacınız var çünkü dumanlar rahatsız edici olabilir. ABS’nin dumanının PLA’dan daha toksik olduğu kabul edilmiştir.

Bununla birlikte, normal işleme koşulları altında güvenlidir, ancak eritme işlemi sırasında çıkan dumanlar göz, cilt ve solunum yolu tahrişine neden olabilir. Fazla maruz kalma, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabilir.

ABS filamentlerini kullanmayı planlıyorsanız, saydığımız etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Başlangıç seviyede olanlar için tercih edilmemesine rağmen, kesinlikle daha profesyonel uygulamalar için harika 3D baskı nesneleri üretilebilir.

ABS Piyasası ve Fiyatları

ABS 3D yazıcı malzemesi online alışveriş sitelerinde kolay bulunur. Ancak Türkiye’de üretilmiş istediğiniz renkte ABS Filamenti bulmak zor. Genellikle mağaza stokların çoğunu Çin Üretimi filamentler kapsamaktadırlar. Birçok marka arasında birini seçmenize forumlar, bloglar yafrdımcı olabilir.

Genelde 3D yazıcı malzemesi – ABS filamentin 1 kg fiyatı $20 civarındadır. Eğer bundan çok daha düşük bir fiyatta marka filamenti bulduysanız, bir daha düşünün deriz. Filamentin kalitesini belirleyen şey onun olması gereken çapında oynama payı, içindeki hava baloncukları ve sayrı. Aklınızda bulunsun ki, filamentin kalitesi, 3D Baskınızla direkt ilişkilidir.

Aynı zamanda ucuz filamenti satın almanız onun işe yaramayabilir. Bu durumda başka bir filament denemek zorunda kalacağınız için “az harca” hedefinizden sapmış olursunuz.

PLA Filamenti Nedir?

PLA Neden Yapılır? Merak etmişsinizdir. PLA filamenti şeker kamışı ve mısır nişastasından yapılır. Her iki plastiği oluşturan malzemesi organiktir. ABS’ten farklı olarak PLA’nın yanık kokusu toksik değildir, şeker ve meyve gibi kokar.

PLA Filamenti

PLA, ABS’den daha güvenli olarak kabul edilir. Ek olarak, 3D baskı için kullanmak daha kolay ve daha kolaydır. PLA kullandığınızda, nihai ürününüz daha parlak ve yumuşak olur. Onunla basılan 3D ürünler, estetik olarak daha hoş bir görünüşe sahiptirler. PLA en popüler biyoplastiklerden biridir. Genellikle plastik kaplarda, tek kullanımlık sofra takımlarında, gıda ambalajlarında ve tıbbi implantlarda kullanılır.

PLA Erime Sıcaklığı

Bu malzeme daha düşük sıcaklıkta erimeye başlar (180° C başlayıp 220° C kadar). Isıtma yatağı kullanılmadan da baskıya uygundur, kullanmak isteyenler için de 60º C heating bed ayarı tavsiye edilir.

Bu malzemenin önemli dezavantajı cama geçiş (Glass Transition) sıcaklığı 60°C – 65°C dir. Böyle bir etken PLA filamentinden yapılan nesnelerin kullanım alanlarını kısıtlar, güneşe ve ısıya çok maruz kalır. O yüzden deneme baskıları veya oyuncak 3D baskısı için tavsiye edilir.

PLA Baskı Süreci ve Performansı

Muhtemelen daha iyi bir 3D baskı deneyimine sahip olacaksınız, çünkü PLA rahatsız edici bir koku yaymaz. Aslında, şeker bazlı bir malzemeden yapıldığı için , daha önce de söylediğimiz gibi, tatlı kokar. Kullanıcıların ABS hakkında nefret ettikleri şeyin tam tersi.

Ayrıca, PLA kullanımı daha kolay ve daha pratiktir. ABS’den farklı olarak, baskı yatağının üzerinde çok az veya hiç büzülme olmadan uzanır. İçiniz baskı esnasında daha rahat olur ve PLA size büzüşme, çatlama ya da kırılma korkusunu yaratmaz.

PLA Piyasası ve Fiyatları

Genellikle, PLA Filamentlerinin kilogram başına fiyatı $19 olarak sabitlenmiştir. Piyasada hazır bulunan pek çok PLA filament markası bulunmaktadır. Böylece, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok filamenti bulabileceksiniz.

Yine bu markaların performansını kontrol etmek için satın almadan önce müşteri yorumlarını okuyabileceğiniz forumlardan destek alabilirsiniz. Bu, hangi markanın en iyi üne sahip olduğuna karar vermenizde büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

PLA vs ABS Sertliği

“PLA mi yoksa ABS mi” sorusunun yanıtı – basılacak 3D nesnesinin kullanım alanına bağlı olacaktır. Bu iki filament türünden biri daha sert ve kırılmaya daha dayanıklıdır. Her ikisini de az sonra detaylı göreceğiz.

Videoda gördüğünüz üzere iki çeşit filament test edilmektedir: PLA’dan yapılmış gri nesne ve ABS malzemenin mavi 3D nesnesi. Her iki nesne farklı “infill” değerlerine sahip. Her iki çeşit filament deney esnasında elle kırılmaktadır. Kazanan PLA oluyor. Kırılması çok daha fazla güç isteyen ama ABS kadar esnekliğe sahip olmayan bir filament olarak gösterilidi.

Yeterli sıcaklıkta basıldığında, ABS güçlü bir plastiktir. Makul miktarda esnekliğe sahiptir ve baskı altında kalıp kırılmaktansa bükülme eğilimindedir. Kısacası, ABS darbelere karşı dayanıklıdır.

Aşağıdaki tabloda size PLA ve ABS farkları sıralayacağız.

ÖzellikPLAABS
Baskı Zemini (yatak)İsteğe BağlıZorunlu
Baskı Zemini Sıcaklığı20°C to 60°C80°C to 110°C
Baskı Sıcaklığı180°C to 230°C210°C to 250°C
Yazıcı Kaplama (Kutusu)İsteğe BağlıÖnerilir (ya da
havalandırılacak)
Nozzle TıkanmasıAradaHiç Bir Zaman
DumanAz/HiçSık
Fiyat$19 USD/kg.$20 USD/kg.

PLA vs ABS Filamenti: Hangisi Daha İyi?

PLA ile ABS farkı ararken, ikisi arasındaki benzerlikleri açıkça görebiliyoruz. Her ikisi de depolama için kuru yerlere ihtiyaç duyuyor, yakın bir fiyatı var ve her ikisi de güçlüdür.

İki malzeme, baskı sırasında bazı kokular üretir, çünkü malzemelerin ısıtılması duman üretir. Baskı işleminin sıcaklığı da dumanın yoğunluğunu etkenidir, yalnızca malzemenin kendisi değil.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ABS havalandırma gerektirir çünkü PLA biraz tatlı kokarken, ABS yanık plastik gibi kokar. Verdikleri kokunun yoğunluğu, kullandığınız yazıcıya da bağlı olacaktır.

Materyaller ayrıca birçok yönden farklılık gösterir. ABS size daha fazla yapısal bütünlüğe sahip ürünler sağlayacaktır, ışıktan ve nemden daha az etkilenir. Ayrıca, mekanik kullanım söz konusu olduğunda,sürtünme gerektirecek yerlerinde PLA daha iyidir, çünkü malzeme kırılmayı tolere ederken, ABS esnekliği sağlayabilir.

Bununla birlikte, ABS malzemesi, belirli yazıcı türlerini ve yapılacak baskı yüzeylerini gerektirir (ısıtma yatağı). Diğer taraftan, PLA daha hassastır ve daha iyi kalitede ve estetik açıdan hoş 3D nesnelerle sonuçlanır. PLA ayrıca yazdırma koşullarında daha esnektir ve kullanımı daha kolaydır.

Bu farklılıklara göz attığımızda PLA’nın amatörler için harika olduğunu söyleyebiliriz; ABS ise ticari sınıfa dahil olan parçalar üretmek isteyenler için kullanışlıdır. Ayrıca, her zaman 3D baskı yapmak üzere olduğunuz nesneyi göz önünde bulundurun. Güçlü ve kaliteli bir malzemeye ihtiyacınız varsa, ABS, PLA’dan daha iyidir. Ancak daha kolay ve pürüzsüz bir 3D baskı deneyimi istiyorsanız, PLA’ya gidin. Çünkü PLA aşımına dayanıklı değildir.

Sonuç

ABS ve PLA filamentlerin her biri kullanıcılara farklı avantajları sunar. PLA, kullanımı daha kolay ve ailesinde daha güvenli olarak kabul edilir. Ancak, ABS daha güçlü ve daha esnektir. ABS ile daha fazla şey yazdırabilirsiniz, ancak kullanımı o kadar kolay değildir. PLA yeni başlayanlar için daha kullanıcı dostudur. “PLA ile ABS farkı” yazısının sonuna geldik.

Bu malzemeleri daha önce kullanmış mıydınız? PLA ile ABS farkı hakkında ekleyebileceğiniz bir şey var mı? PLA ve ABS arasında hangisini tercih edersiniz? Bu malzemelerle ilgili ne düşündüğünüzü ve deneyimlerinizin ne olduğunu bizlerle yorumlarda paylaşmanız dileğiyle 🙂


Herhangi bir yorumunuz veya sorunuz varsa, yorum bölümünde paylaşın; size geri döneceğimizden emin olabilirsiniz.

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

PLA ile ABS farkı: Hangisi ne zaman kullanılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın