3 Boyutlu Baskıyla Özel Müzik Kutusu Tasarımı

Sanatı seven geliştiricileri gururlandıracak yeni bir projenin adı MaggyBox. Çoğunumuz en az bir defa kırtasiyede veya televizyonda görmüş veya müzik kutulara sahip olmuşuzdur. 300 seneye yakın tarihi olan bu müzik aleti, CD’lerin olmadığı dönemde şarkıları kaydedip çalmak için kol saati hassasiyetinde çalışan bir mekanizma ortaya çıkmıştı. 1700’lerden bugüne kadar, artık daha çok nostaljik ev aksesuarı olarak bulunan, çalışma prensipi değişmeden üretilmeye ve kullanılmaya devam etmektedir.

Özel Müzik Kutusu Tasarımı – MaggyBox

Eski Müzik Kutusu Mekanizması
Eski Müzik Kutusu Mekanizması

Zamanla gelişen, ebatları küçülen müzik kutusu günümüzde hediye olarak kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar birbirlerine hediye seçerken duyguları aktarabilecek bir aleti; müzik kutusunu tercih edebilirler. Ancak istedikleri her müziğin bulunduğu müzik kutusunu bulmaları neredeyse imkansızdır ve piyasada olan şarkılar arasında birini seçmekle kalırlar. MaggyBox projesinde geliştirilen program sayesinde müzik kutusunun davulu özel şarkısıyla beraber 3 boyutlu (3D) yazıcılarla ev ortamında basılabilecektir. Bu sistemde, her defasında müzik kutusunun mekanizmasını basmak zorunlu değildir. Her şarkı için sadece davulu çıkartmak yeterlidir. Müzik kutusu veya sadece davulunu üretmek için aşağıdaki 3 adım gerçekleştirilmelidir:

  1. Dijital piyanodan bilgisayarda koşan MaggyBox uygulamasında müziği USB üzerinde çalıp kaydetmek.
  2. MaggyBox’un bize sonuç olarak verdiği tasarımı 3 boyutlu yazıcıya aktarmak.
  3. Tasarımımızı 3D yazıcıdan çıkartıp davulunu var olan müzik kutusuna yerleştirmek.
özel müzik kutusu tasarımı
Özel müzik kutusu tasarım aşamaları (MaggyBox Projesi)

Pastik Müzik Kutusunun Eksikleri:

Böyle bir kutunun malzemesine bağlı olarak demir tarağı kullanılmadığı sürece boğuk bir ses çıkmasına sebep olur. Davul plastik olsa da titreşimiyle ses yapan tarağın orijinal olması önerilir. Aşağıdaki denemeler sonucunda “Frère Jacques” şarkısının demo videosu sunulur.

Kaynaklar

MaggyBox projesi Giorgi Gvimradze tarafından github‘ta açık kaynak olarak paylaşılmıştır. Benzer kutusunun 3D tasarımını da baskıyla uğraşan arkadaşların dostu; Thingiverse sitesinde paylaşılmıştır.

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın