3D Baskının Katmanlarının Birbirinden Ayrılması

Katmanların Birbirinden Ayrılması

3D baskı sırasında birbirine yapışmayan katmanlar sorunudur. 3D yazıcı sırasıyla her katmanı önceki katmanın üstüne eriterek basar, sonundaysa istenilen 3D nesneyi elde eder. 3D Yazıcı Nasıl Çalışır adlı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ancak, parçanızın son halinin sert olması için, her bir üst katmanın altındaki katmanına yeterince bağlandığını kontrol etmeniz gerekir. Katmanlar yeterince birbirine yapışmazsa, bu nesne ortadan bölünür veya katmanlara ayrılır. Bunun için bazı klasik nedenleri inceleyip her bir ihtimali hesaba katıp önerilerde bulunacağız.

Katmanların yapışmamasına çözümler:

Gerekli süre: 15 dakika.

En fazla 15 dakika sürecek bir kaç çözüm listelenmiştir. Katman yükseklik ayarı ve nozül sıcaklığını kontrol ederek 3D baskı esnasında katmanların birbirine daha iyi yapışmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Katmanları aşırı büyük

    Piyasadaki 3D yazıcıların nozülü, 0,2-0,8 mm arasında bir çapa sahiptir. Plastik, yüksek çözümlü parçaları üretebilen çok ince bir ekstrüzyonu sağlamak için bu küçük nozül deliğinden eritilerek itilir. Bunun yanısıra, bu küçük nozüller, kullanılabilir katman yüksekliklerini kısıtlar. İyi 3D baskı esnasında her bir katman birbirine eşit düzeyde yapışıyor olmalı. Nozülün genişliği tabi bu katmanların ne kadar eşit dağıtıldığını belirten faktörlerinden biridir. Bunu demek istemiyorum ki 0,4 çap 0,1 den daha iyi basar ya da tersi. Bu çap büyüklüğünün bastırdığınız katmanlarıyla ortantısı önemlidir.

    Örnek üzerinde konuşursak, seçtiğiniz katman yüksekliğinin nozül çapınızdan %20 kadar daha düşük olması gerekir. Mesela, 0,4 mm’lik bir nozülünüz varsa, 0,32 mm’lik bir katman yüksekliğinden yükseğini kullanmamanızı öreririz. Aksi takdirde, her plastik katmanı, altındaki katmana sağlıklı bir şekilde bağlanamaz. Bu nedenle, baskılarınızın ayrıldığını ve katmanların birbirine yapışmadığını görirseniz, kontrol etmeniz gereken ilk şey, nozülünüzün çapısına katman yüksekliğin orantısıdır. Katmanların birbirine daha iyi bağlanmasına yardımcı olmak için baksının katman yüksekliğini azaltmayı çalışın. Cura'da katman yükseklik ayarı

  2. 3D yazıcının düşük baskı sıcaklığı.

    Bildiğiniz gibi plastik ne kadar sıcaksa o kadar iyi yapışır. Katmanlarınızın birbirine yapışmadığını fark ettiğiniz an katman yüksekliğini kontrol edin. Güçlü bir bağ oluşturmak için filamentinizin daha yüksek ısıda 3D baskı uygulamayı deneyin. PLA ve ABS arasındaki sıcaklık farkları bu makalede bulabilirsiniz: PLA ile ABS Farkı. ABS filamenti örnek alırsak, 190C’de basmayı denediyseniz, muhtemelen parçanızın katmanlarının yapışmadığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni 190 santigrat derecede baskı sıcaklığı ABS’in değil PLA’nın dır. ABS baskınızın katmanları arasında güçlü bir bağ oluşturmak için 220-235C arasında bir sıcaklık önerilir. Böylece katmanların yapışmama sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. Bunun sorun sebebinin olabileceğini düşünüyorsanız, satın aldığınız filament için doğru sıcaklığı kullandığınızı kontrol edin (genelde etiketinde yazar). İlk denemesini 10 derece kadat baskı sıcaklığını arttırmayı çalışın.