3D Baskı İle Yüz Kalkanları Üretimi

Kritik tıbbi malzeme sağlamak için binlerce 3D yazıcıdan oluşan gayri resmi bir ağ ortaya çıkıyor.

Medium

18 Mart’ta Michael Perina’nın beş yaşındaki oğlu zatürre ve nefes darlığı ile hastaneye kaldırıldı. Perina’nın yoğun bakım ünitesine getirilen ve koronavirüs için test edilen oğlunu görmesine izin verilmedi.

New York’taki Staten Island’da 3D baskı dükkanı işleten Perina, “Bu noktada ne yapacağım? ” dedi. Sonuçları beklerken, yardım etmenin yollarını aradı. Tıp uzmanlarını rahatsız eden kişisel koruyucu ekipmanların büyük eksikliklerinin raporlarını gördükten sonra, Koronavirüs iletimini engellemeye yardımcı olan şeffaf tek kullanımlık tam yüz maskeleri (Kalkan Maske) 3D Basmaya karar verdi.

3D Baskı Yüz Kalkanı Tasarımını İndir (Thingiverse)

“Burada oturup hiçbir şey yapmadan ve çaresiz hissetmek yerine, 3D Yazıcıları çalıştırabilir ve yardımcı olacak bir şey yapabilirim” diyor. Perina bir GoFundMe başlattı ve baskı malzemeleri için yaklaşık 10.000 dolar topladı. Perina, şu anda günde 4.000’e kadar kalkan üretecek donanıma sahip olduğunu söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tıbbi tesisler, devletlerin ülkenin azalan tedarikini tedarik etmek için tam anlamıyla yarış halinde olup, N95 maskeleri ve diğer kişisel koruyucu ekipman sıkıntısıyla karşı karşıyadır. Yüz Maske/ Kalkanları mükemmel değildir ve uygun bir N95 maskesinin yerini almazlar, ancak sağlık çalışanlarının yüzlerini dış sıvılardan koruyabilen fiziksel bir bariyer görevi görürler. Geleneksel üreticiler üretimi artırmak için uğraşırken, dünyanın dört bir yanındaki bağımsız 3D yazıcılar talebi karşılamak için adım atıyor ve uluslararası bir DIY üretimi ağı oluşturuyor.

Perina ve dünyanın dört bir yanında kalkan üreten 3D yazıcıların birçoğu, Prusa adlı Çek 3D yazıcı şirketinin kurucusu Josef Průša tarafından geliştirilen bir tasarım kullanıyor. Aynı gün Perina’nın oğlu hastaneye kaldırıldı, Průša 3D yazıcı şirketinin web sitesine 3D yazıcısı olan herkesin yüz kalkanı yapmasını sağlayacak bir dosya yükledi.

3D Baskı ile Yüz Kalkanı üretimi

Průša 3D Yazıcı üreten en popüler şirketlerinden biri, 500 elemanını Çek Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı için 10,000 adet yüz bariyer maskelerin üretimini devam etmekde.

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın