İlk katıman 3D Baskı sorunu
İlk katıman 3D Baskı sorunu

İlk katman sorunu – 3D Yazıcı Tabanına Yapışmaması

Baskınızın ilk katmanının yazıcının yapı platformuna (zeminine) güçlü yapışması çok önemlidir, böylece parçanızın geri kalanı bu temel katmanın üzerine inşa edilebilir. İlk katman yapı platformuna yapışamadığı sürece 3D baskınıza sonra sorun yaratacaktır. Bu ilk katman yapışma problemleriyle baş etmenin birçok farklı yolu vardır. Aşağıdaki birkaç standart nedeni inceleyip her birinin nasıl uygulayabileceğinizi açıklayacağız.

Baskınızın ilk katmanının yazıcının yapı platformuna güçlü bir şekilde bağlı olması çok önemlidir. Böyle olursa parçanızın geri kalanı bu temel üzerine inşa edilebilir. İlk katman yapı platformuna yapışmıyorsa, daha sonra sorun yaratacaktır. Bu ilk katman yapışma problemleriyle baş etmenin birçok farklı yolu vardır, bu yüzden aşağıdaki birkaç tipik nedeni inceleyip her birinin nasıl ele alınacağını açıklayacağız.

Öneriler:

 1. Yazıcının tabanın kalibrasyonu bozuk.

  Birçok 3D yazıcıda, yatağın (taban, bed) konumunu kontrol eden birkaç vidalı veya topuzlu ayarlanabilir bir zemini bulunur. Yazıcınızın ayarlanabilir bir tabanı varsa ve ilk katmanı tabanına yapıştırmaya zorlanıyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk şey yazıcınızın tabanın yazıcıya düz seviyede olmasıdır. Yazıcı zemini (taban, yatak) düz değilse, onun bir tarafında nozül çok üstüne basarken diğer tarafta ise fazla yüksekte kalabilir. Mükemmel bir ilk katman elde etmek için düz bir baskı zemini gerekir. Simplify3D, size baskı tabanı seviyelendirme işleminde rehberlik eden kullanışlı bir 3D yazıcının tabanı seviyelendirme sihirbazı içermektedir. Bu sihirbazı Tools> Bed Leveling Wizard’a giderek ekrandaki talimatları takip edin. kalibrasyon sorunu

 2. Nozül baskı zemininden uzakta.

  Baskı tabanınız düzgün bir şekilde düzeldikten sonra (kalibrasyon ayarı), nozülün baskı platformuna (zeminine) göre doğru yükseklikte çalıştığından emin olmanız gerekir. Hedefimiz ekstrüderinizi baskı tabanından kağıt sığacak kadar mesafede tutmak – ne çok uzak, ne de çok yakın. Donanımı değiştirerek bu ayarları yapmanıza rağmen, bu değişiklikleri Simplify3D’den yapmak genellikle çok daha kolaydır (ve çok daha kesin!). Bu işlemi gerçekleştirmek için, işlem ayarlarınızı açıp “İşlem Ayarlarını Düzenle” yi tıklayarak G-Kodu sekmesine gidin. Nozül pozisyonunuzda çok ince ayarlamaları yapmak için Z-Ekseni genel G Kodu Ofsetini kullanabilirsiniz. Örneğin, Z ekseni G Kodu ofseti için -0.05 mm girerseniz, nozül derleme platformunuza 0,05 mm daha yakın basmaya başlar. Bu ayara yalnızca küçük adımları atarak deneyin. büyük adım attırarak yanlışlıkla tabanınızı delebilirsiniz.
  Kalibrasyon ayarı denen bu olayda tabanın her köşesi ekstrüderinden eşit mesafede olmalı. Böyle bir gerekçe ekstrüder ayarını değil tabanınızın köşeleri yükseltip indirmeniz gerekmektedir.

  Baskı tabanının her köşesi eşit mesafede olduktan sonra Z ekseniyle oynamakta fayda var. En güzel ley ise zemin kalibrasyonu yapmanızı kolaylaştıran bazı hazır STL tasarımlarıdır. Bir kaç tanesini indirip size uygun şekilde ayarlayabilirsiniz: Bed Leveling Calibration Test Object, Delta Calibration & Validation Tool.

  Bazı deneyler Dilimleyicilerde bulunan Raft Ekleme özelliğini tavsiye eder. Ama bu sadece nesne yüzeye çok iyi yapışırsa, parçanızın alt kısmının düz çıkmasını sağlar, yoksa yapışmayan ilk katman yine de 3D Baskınızı mahvedebilir.

  3D Baskıda İlk Katman Ayarı

 3. Isı veya soğutma ayarı

  Plastik, sıcak halindeyken soğuk bir ortama geçtiğinde büzülme eğilimindedir. 3D baskı esnasındaysa biz o plastiğin çok yavaş soğumasını sağlamalıyız. Yararlı bir örnek sağlamak için, ABS plastikle basılmış 100 mm genişliğinde bir parça düşünün. Ekstrüder bu plastiği 230 derece santigratta basıyorsa, ancak soğuk bir zemin platformuna bırakılıyorsa, sıcak nozülden ayrıldıktan sonra plastiğin hızlı bir şekilde soğuması muhtemeldir. Bazı yazıcılar, kullanıldığında bu soğutma işlemini hızlandıran soğutma fanları da içerir. Bu ABS parçası 30 ° C oda sıcaklığına soğutulursa, 100 mm genişliğindeki parça yaklaşık 1,5 mm küçülür! Ne yazık ki, yazıcınızdaki baskı tabanı küçülmez, çünkü genellikle sabit bir sıcaklıkta tutulur. Bu da demek oluyor ki üzerinde küçülen plastik büzüşmeye öok müsait. Bahsettiğimiz olay ilk katmanınızı yazdırırken akılda tutulması gereken önemli bir gerçektir. Katmanın başlangıçta yapışmış gibi göründüğünü ancak daha sonra soğudukça baskı yatağından ayrıldığını fark ederseniz, sıcaklık ve soğutma ayarlarınızın buna sebep verebilir.

  Merak ederseniz PLA ile ABS Frakı adlı makaleye farkları detaylı öğrenmek için göz atabilirsiniz.

  ABS gibi yüksek sıcaklıkta eriyen malzemeleri basmasını amaçlayan birçok 3D yazıcıda (3D yazıcı nasıl çalışır), bu sorunların üstesinden gelmek için ısıtılmış bir yatak bulunur. Baskı zemini, tüm baskı için 110° C’lik bir sıcaklığı muhafaza etmek üzere ısıtılırsa, birinci tabakayı, ani büzülmemesi için sıcak tutacaktır. Bu nedenle, 3D yazıcınızın ısıtma bir tabanı varsa, ilk katın soğumasını önlemek için yatağı ısıtmayı deneyebilirsiniz. Genel bir başlangıç filamenti olarak bilinen PLA, 60-70° C’ye ısıtılmış bir zemine iyi yapışmaya meyilliyken, ABS genellikle yatak 100-120° C’ye ısıtıldığında daha iyi çalışır. Bu ayarları Simplify3D içinde “İşlem Ayarlarını Düzenle” (Edit Process Settings) düğmesine tıklayarak ve ardından Sıcaklık sekmesini seçerek ayarlayabilirsiniz. Isıtılmış yatak denilen platformunuzu sol taraftaki listeden seçin ve ardından ilk katman için sıcaklık ayar noktasını düzenleyin. Değiştirmek için değerin üzerine çift tıklayabilirsiniz.

  Ultimaker Cura‘da ısıtma zeminini makine ayarlarından kontrontol edebilirsiniz. Heated Bed denen yere tik atıp atmamanız onu açıp kapatır.

  Yazıcınızda bir soğutma fanı varsa, yazıcınızın ilk birkaç katında bu soğutma fanını devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz, böylece ilk katmanlar çok hızlı soğmaz. Simplify3D kullanarak bunu, “İşlem Ayarlarını Düzenle” (Edit Process Settings) seçeneğini tıklayarak ve Soğutma sekmesine giderek yapabilirsiniz. Fan hızı ayar noktalarını sol taraftan ayarlayabilirsiniz. Örneğin, ilk katmanın fan devre dışıyken başlamasını ve ardından 5. katmana ulaştığınızda fanı tam güçte açmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda, bu listeye iki ayar noktası eklemeniz gerekir: Katman 1,% 0 fan hızında ve Katman 5,% 100 fan hızında. ABS plastik kullanıyorsanız, tüm yazdırma için soğutma fanını devre dışı bırakmak yaygındır, bu yüzden tek bir ayar noktasına girmek yeterli olacaktır (Katman 1,% 0 fan hızında). Havadar bir ortamda çalışıyorsanız, rüzgarı sizin yerinizden uzak tutmak için yazıcınızı yalıtmayı da deneyebilirsiniz.

 4. Baskı platformu yüzeyi (bant, yapıştırıcılar ve malzemeler)

  Farklı plastiklerin, farklı malzemelere yapışma özelliği aynı olmaz. Birçok 3D yazıcıda malzemeleri için optimize edilmiş özel bir yapı platformu malzemesi bulunur. Örneğin, birkaç yazıcı PLA’ya çok iyi yapışmaya meyilli yataklarının üstünde bir BuildTak levhasını kullanır. Diğer üreticiler, ısıtıldığında ABS için çok iyi çalışmasını sağlayan Borosilikat cam gibi ısıl işlem görmüş bir cam zeminini tercih etmektedir. Doğrudan bu yüzeylere baskı yapacaksanız, baskı platformuna başlamadan önce inşaat platformunuzun toz, yağ veya yağ içermediğinden emin olmak her zaman iyi bir fikirdir. 3D baskı tabanınızı biraz su veya izopropil alkolü ile temizlemek büyük bir fark yaratabilir. Camsa yüzeyiniz camsil bile güzel bir çözümdür.

  Yazıcınızda, yapışmanıza yardımcı olacak özel bir yapı platformu malzemesi yoksa, hala seçenekleriniz vardır! Neyse ki, yaygın 3D baskı malzemelerine iyi yapışan birkaç bant tipi var. Bant şeritleri yapı platformu yüzeyine uygulanabilir ve farklı bir malzeme ile yazdırmak isteyecekseniz kolayca çıkarılabilir veya değiştirilebilir. Örneğin, PLA mavi ressamın bandına iyi yapışmaya meyilliyken, ABS Kapton bandına daha iyi yapışma özelliğini sunar (aksi halde Polyimide filmi olarak bilinir). Pek çok kullanıcı, yapı platformlarının üstüne geçici bir yapıştırıcı veya sprey kullanarak da büyük başarı elde etti. Saç spreyi, tutkal çubukları ve diğer yapışkan maddeler, her şey başarısız olursa, çok iyi çalışma eğilimindedir. Sizin için en iyi olanı görmek için deneme yapmaktan çekinmeyin!

 5. Hiç bir şey çalışmazsa Brims ve Rafts

  Bazen, yalnızca baskı platformu yüzeyine yapışacak yeterli yüzey alanına sahip olmayan çok küçük bir parça basıyorsunuzdur. Dilimleyiciniz, baskı yüzeyine yapışacak daha büyük bir yüzey sağlamak için bu yüzey alanını arttırmaya yardımcı olabilecek birkaç seçenek içerir. Bu seçeneklerden birine “BRIM” (kenarlık) denir. Brim, parçanın zeminin kenarından başlayarak bir kaç halkalı ek zemin hazırlar ve sayesinde nesnenin zemine yapışan alanı büyür. Bu seçeneklerle ilgileniyorsanız, lütfen daha fazla ayrıntı açıklayan Rafts, Skirt ve Brims ayarlarına bakın.