3D baskı zayıf dolgu hatası
Zayıf Dolgu Sorunu

3D Yazıcıda Zayıf Dolgu Sorunu

3D basılı nenenizin içindeki iç dolgu, modelinizin genel sertliği ve dayanıklılığında çok önemli bir rol alır. Dolgu ya da İngilizcesi Infill, 3 boyutlu baskınızın etrafında olan dış duvarlarını bağlamaktan sorumludur. Bu dolgunun üstüne basılacak üst yüzeyin çökmemesi için alttan destek niyetine kullanılır. Dolgunuz zayıf veya ip gibi görünüyorsa muhtemelen nesnenizin iç sertliğiyle üst katman yüzeylerine kötü etkileyecektir. 3D yazıcınızın bu bölümünde anlatıldığı kılavuzu takip ederek, iç dolgunun sertliğini arttırmak adına birkaç dilimleyici programların ayarını yapabilirsiniz.

Altındaki videodan da örnek üzerinde bakabilirsiniz.

 1. Alternatif dolgu desenlerini deneyin

  Dolgular dilimleyici tarafından ayarlanabilir desenlerine sahipler. Üçgen, dörtgen, zikzak yol izleme, altıgen ve iç dolgu yüzdesi gibi dilimleyici programında ayarlar mevcuttur. Ek bilgi için bu kılavuza başvurabilirsiniz: “Cura Infill Settings“.

  Çözüme olaştıracak ayarlardan biri, 3D baskınız için kullanılan dolgu deseni. Bu ayarı Simplify3D dilimleyicisinde “İşlem Ayarlarını Düzenle” den yapılabilir. Ayarlarında “Dolgu” sekmesine giderek değiştirebilirsiniz. “İç Dolgu Deseni” (Infill Pattern), parçanızın iç dolgu olarak kullanacağı desenini belirler. Bazı desenler diğerlerine kıyas daha sağlam olmaya eğiliminde baskı zamanını uzatırken, diğerleri az sürüp 3D basılı parçanızın sertliğini azatır. Örneğin, Izgara, Üçgen ve Katı Petek, tümü güçlü dolgu desenleridir. Doğrusal ve Hızlı Petek gibi diğer desenler, daha hızlı baskı hızları için biraz parçanızın sertliğindenİ ödün verebilir. Güçlü güvenilir dolgu maddesi üretmek konusunda sorun yaşıyorsanız, fark yaratıp yaratmadığını görmek için farklı bir desen deneyin.iç dolgu ayarı - cura

 2. Baskı hızını düşürün

  İç Dolgu genellikle 3D baskınız diğer bölümlerinden daha hızlı basılır. Dolguyu çok hızlı yazdırmaya çalışırsanız, ekstrüzyon yetişemediğinden beklendiğinden daha ince plastiğin çıktığını fark edebilirsiniz. Birden fazla dolgu desenini deneyip zayıf iç dolgu sorununu yaşamaya devam ediyorsanız, baskı hızını düşürmeyi de deneyebilirsiniz. Simplify3D dilimleyici kullanarak bunu “İşlem Ayarlarını Düzenle” yi tıklayın ve “Hızlar” sekmesini seçin. Simplify3D İç dolgu ayarı içinde iç dolgu için kullanılan hızı direkt kontrol eden “Varsayılan Baskı Hızı” nı (Default Print Speed) ayarlayın. Örneğin, daha önce dakikada 3600 mm (60 mm / s) hızında 3D baskı yapıyorsanız, dolgunun daha güçlü ve daha katı olmaya başladığını görmek için bu değeri% 50 kadar düşürmeyi deneyebilirsiniz.

 3. Dolgu ekstrüzyon genişliğini arttırın CURA

  Cura Dilimleyicisinde olduğu gibi bir diğer çok güçlü özellik, parçanızın doldurulması için kullanılan ekstrüzyon genişliğini değiştirme ayarıdır (Infill Layer Thickness). Dolgunun tabaka yüksekliği görünüş kalitesi için önemli olmadığından, baskı süresini azaltmak için de dolgunun üzerinde daha kalın tabakalar kullanabilirsiniz. Bu ayarı ayarlarken, her zaman katman yüksekliğinin bir katı olduğundan emin olun, aksi takdirde Ultimaker Cura kat yüksekliğinin katına kadar yuvarlar. Bu, örneğin, katman yüksekliği 0,1 mm iken, 0,2 mm’lik bir dolgu kalınlığında baskı alabileceğiniz anlamına gelir. Yazıcı önce duvarları iki kat yazdırır, daha sonra bir daha kalın doldurma katmanı yazdırır.

 4. Dolgu genişliğini Simplify3D ile arttırın

  Bir başka dilimleyici, Simplify3D bunu benzer bir şekilde yapar. Örneğin, ana duvar çok ince bir 0.4 mm ekstrüzyon genişliği ile basıyorsanız, dolgu için 0.8 mm ekstrüzyon genişliğini ayarlayabilirsiniz. Bu, 3D baskılı parçanızın dayanıklılığını büyük ölçüde artıran; daha kalın, daha güçlü dolgu duvarlarını yaratacaktır. Bu ayarı yapmak için, Simplify3D kullanırsanız, “İşlem Ayarlarını Düzenle” yi tıklayın ve Dolgu sekmesini seçin. “Dolgu Ekstrüzyon Genişliği” normal ekstrüzyon genişliğinin yüzdesi olarak ayarlanır. Örneğin, %150 gibi bir değer girip dolgu ekstrüzyonları ana duvarlarından 1.5 kat daha kalın yapabilirsiniz. Bu ayarı ayarlarken akılda bulundurmanız gereken hususlardan biri, yazılımın sizin belirttiğiniz doldurma yüzdesini de koruması gerektiğidir. Dolayısıyla, dolgu ekstrüzyon genişliğini %150 olarak ayarlarsanız, dolgu her çizgi için 1.5 kat daha fazla plastik eritir. Aynı doldurma yüzdesini korumak için doldurma çizgileri birbirinden daha uzakta olmalıdır. Bu nedenle, birçok kullanıcı dolgu ekstrüzyon genişliğini arttırdıktan sonra dolgu yüzdesini arttırma eğilimindedir.

Cura’da Infill ayarı: 1. adım 3:20, 3. adım 9:50’de.