3D Yazıcı Nasıl Çalışır

Görünüşe göre Beyaz Saray’dan alışveriş sitelerine kadar herkes 3D baskı ya da 3D yazıcı hakkında bahsediyor. Peki tam olarak nedir bu 3D yazıcı? İşte “3D baskı nedir ve 3D yazıcı nasıl çalışır” sorusunu yanıtlayacak makale karşınızda!

Robot Parçaları Basabilir

3D yazıcı nedir?

3D yazıcılar, gündelik şeyler yapabilen yeni nesil makinelerdir. Dikkat çekicidirler çünkü hepsi aynı makineden ve farklı malzemelerden farklı türlerde nesneler üretebilirler.

Bir 3D yazıcı, seramik kaplardan plastik oyuncaklara, metal makine parçalarından, takılara, taş vazolardan, süslü çikolatalı keklere ve hatta (daha yeni) insan vücudu parçalarına kadar hemen hemen her şeyi yapabilir. 3D yazıcı artık hızlı ev inşa etmeye kadar gelişmiş durumda.

3D baskı bugünlerde her yerde. İnsanlar 3D baskıyı, ürün prototiplerinden jet motorlarına kadar her şeyi yapmak için kullanıyorlar ancak 3D yazıcılar tam olarak nasıl çalışıyor? Bu büyülü makineler, üç boyutlu nesneleri birkaç saat içinde nasıl oluştururlar? Bunun gibi şeylere meraklıysanız, şansınız yaver gidiyor! İşte günümüzde kullanılan en yaygın dört 3D baskı teknolojisinin basit bir özeti.

Fused Deposition Modeling (FDM)

FDM nedir?

Kaynaşmış Biriktirme Modellemesi (FDM); malzeme ekstrüzyon ailesine ait olan ilave bir üretim işlemidir. FDM’de, erimiş malzemeyi önceden belirlenmiş bir tabaka yolu halinde kaydedilmiş olarak katmanların üst-üste gelecek şekilde bir nesne oluşturulur. Kullanılan malzemeler termoplastik polimerlerdir ve bir filament formunda gelirler.
FDM, en yaygın kullanılan 3D Baskı teknolojisidir: Dünya genelinde kurulu en büyük 3D yazıcı tabanını temsil eder ve genellikle insanların maruz kaldığı ilk teknolojidir. Bir tasarımcı, FDM ile bir parça üretirken teknolojinin avantajla sınırlamalarını göz önünde bulundurmalıdır, çünkü bu onun en iyi sonucu elde etmesine yardımcı olacaktır.

FDM katmanları nasıl oluşturulur. 3dhubs

Kaynaşmış Biriktirme Modellemesi, aynı zamanda Filament Biriktirme Modellemesi olarak da bilinir, en yaygın olarak bilinen 3D baskı türüdür. Daha önce şahsen bir 3D yazıcı gördüyseniz, bir FDM yazıcısı olma olasılığı çok yüksektir.

İşlevsel olarak konuşursak, ortalama FDM makineniz bir robot tarafından işletilen bir sıcak tutkal tabancası gibi çalışır. Katı malzeme bir ucundan içeri girer (filament), sıcak bir nozüldan (nozzle, nozül) itilir, erir ve ince tabakalarda biriktirilir. Bu, üç boyutlu bir nesne ortaya çıkana kadar tekrar tekrar olur. Tek fark, yapıştırıcı yerine bu 3D yazıcıların tipik olarak ABS veya PLA gibi bir termoplastik filament kullanmasıdır. Bu amaca yönelik tasarlanmış plastikler, çok özel bir sıcaklıkta erimek ve sıvı benzeri hale gelmek üzere tasarlanır, ancak sadece birkaç derece soğuduktan sonra katı bir duruma geri döner.

En basit şekilde, FDM 3D baskı temelinde tekrarlayan bir 2D baskıdır. Her bir katmanın tamamlandığında, nozül biraz yukarı doğru hareket eder (veya bazen yatak denilen zemini aşağı doğru hareket eder) ve bir sonraki tabaka üzerine basılır. Sonunda, yüzlerce hatta binlerce katman üst üste istiflendikten sonra sonuç bir 3B nesnedir.

FDM 3D Baskı Nasıl Çalışır

3D yazıcıların çeşitli türlerini daha sonraki makalelerimizde anlatacağız.Takipte kalın!

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın