Odanın 3 Boyutlu Taraması

Belki de bu hiç aklınıza gelmedi, ancak 3D oda taraması oldukça yararlı olabilir. Ayrıntılı kılavuzumuzda 3D oda tarama hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Pardon, 3D Tarama Neydi?

3D Tarama aletleri (kaynak 3dnatives.com)

3D tarama, ışık ve açı ölçümlerini kullanarak herhangi bir 3 boyutlu nesnesinin bilgisayar görüntüsünü oluşturma işlemidir. Küçük fiziksel nesnelerin dijital şekillerini oluşturmak ve parçaları taklit etmek için yaygın olarak kullanılan bir yoldur.

Her 3D tarama sırasında, nokta bulutu denilen bir yığın dijital veri toplanır ve her nokta, uzayda bir ölçümü temsil eder. Toplanan noktalar daha sonra nesnenin dijital bir görüntüsünü oluşturmak üzere birbirine bağlanır. Bu noktalar, gelecekteki kopyalar için nesnenin niteliklerini, yeniden oluşturmak, değiştirmek veya saklamak için kullanılabilir.

Son 5 yılda 3D taramadaki gelişmeler sürecin potansiyelini ve kalitesini büyük ölçüde yükseltti. Şimdi bir odanın tamamını taramak, neredeyse bir elma taramak kadar kolay.

Neden 3D Taramaya İhtiyaç Duyulur

3d oda taramasi
Bir odanın 3D tarama esnasında alınan görüntüsü. (resim kaynağı: 3dscanexpert.com)

3D taramanın gerçek dünyada birçok uygulama alanı var:

 • Ölçüm: İyi bir 3D tarama, taranmış nesnenizin boyutlarını doğru almakla ilgilidir. Oda tararken de öyle. Tarama sonuçlarını, evin toplam kaç metrekare olduğunu bulmaktan, yeni alacağınız koltuğun boyunun ne kadar olması gerektiğine kadar her şey için kullanabilirsiniz.
 • 3D model oluşturma: Herhangi bir nesneyi 3D taramanın ana amacı bu olsa da, bir odayı 3D tarama, diğer yaratıcı işlemler için genellikle bir başlangıç ​​noktası görevi görür. İç mimarlar, 3D oda taramalarını, mimar ve inşaat mühendisleri gibi, boş tuvalleri olarak kullanırlar. Son birkaç yılda teknolojinin giderek daha düşük maliyetli olması ve kullanılabilirliğinin artması, bu gücü akıllı telefon veya tablet kullanan herkese veriyor.
 • Muhafaza: Bir odayı 3D tarama, fiziksel olarak rahatsız edilmemesi gereken alanları yeniden yaratmanın ve incelemenin harika bir yoludur. Pek çok tarihçi ve arkeolog, evlerde bulunan odalardan ve normal inceleme yöntemleriyle çalışılırsa parçalanacak antik yapılardan ayrıntı almak için 3D taramaları kullanır. Ayrıca, bir odanın 3 boyutlu taranmasına sahip olduğunuzda, odayı dijital olarak yeniden yaratmanız ve çevrimiçi ortamda paylaşmanız mümkündür.

Neye İhtiyacımız Var?

Akıllı telefon ile 3D TARAMA
Akıllı telefon ile 3D TARAMA (resim kaynağı: fastcompany.com)

Başarılı bir tarama için birkaç şeye ihtiyacınız var:

 • 3D tarayıcı: Birkaç farklı 3D tarayıcı türü var, ancak bir odayı profesyonelce taramak istiyorsanız, tarama yöntemi olarak time-of-flight (uçuş süresi) kullanan özel bir donanım aldığınızdan emin olun. Fakat mevcut akıllı telefonunuzu veya tabletinizi de 3D tarayıcı olarak kullanmanıza izin veren uygulamalar var ve bunları indirdiğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 • Doğru aydınlatma: Özellikle oda gibi geniş bir alan olması durumunda, 3B tarama için doğru aydınlatma çok önemlidir. Neyse ki, bu profesyonel bir donanıma sahip olmasanız bile doğru olması kolay bir şeydir. En az gölgeli dağınık beyaz ışık en iyisidir; yani çoğu kapalı odada bulunan eşit aralıklı tavan ışığına sahipseniz her şey hazır demektir. Büyük pencereleriniz olsa bile, doğal ışık kullanmaya çalışmayın. Sonuçta, güneş ışığının kapsamını kontrol edemezsiniz, tarama büyük olasılıkla eşitsiz ve eksik olacaktır.
 • CAD programı: 3D tarayıcınızla birlikte verilen yazılım, odanın 3D taramasından elde edeceğiniz milyonlarca veri noktasını derleyecektir. CAD programınız görüntüyü tamamlar, ölçümleri gösterir ve değiştirmek istediğiniz her şeyi değiştirmenize izin verir. Buradaki tek tavsiyemiz, rahat kullandığınız bir program olduğundan emin olmak. Yoksa, biraz araştırmayla bir CAD yazılımı öğrenebilirsiniz.

3D Tarama Nasıl Yapılır

Bu iş için doğru donanıma sahip olduğunuzda, bir odayı 3D tarama işlemi sadece birkaç adım gerektirir:

 1. Tarama programınızı öğrenin

  Kullanmaya hazır olmadan önce, gerekli kontrollerin tarama programınızın neresinde olduğunu iyi bildiğinizden emin olun. Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanıyorsanız, fotoğraf çekmeye çok benzeyecektir. Taramaya başlamadan önce bunun nasıl çalıştığını bilmek, tarama işleminin daha sorunsuz yapılmasını sağlar.odanin 3D taramasi nasil yapilir

 2. Tarayıcınızı odaklayın

  Taramayı başlatmaya hazır olduğunuzda, 3D tarayıcınızı odanın bir alanına odaklayın. Alanın, bir kitaplık gibi tarayıcınızın seçebileceği farklı dokular içerdiğinden emin olun. Bu, tarayıcıyı odanızdaki koşullara göre ayarlayacaktır.

 3. Kaydırıp tarayın

  Tarayıcınız kalibre edildiğinde, 3D taramanızda göstermek istediğiniz her alana odanızın etrafında kaydırın. Bunu çok yavaş yapın. Tarayıcı, nesneleri uzaya tarama sırasında onları nasıl tanıdığına göre eşler, bu nedenle her alana yeterince odaklanmanız gerekir. Aksi takdirde, hatalar, boş bölgeler ve yanlış dokular alırsınız.

 4. Taramayı onarın

  Tarayıcınıza ve tarama işleminize bağlı olarak, odanızın ilk 3D taramasında görünen hataları düzeltmeniz gerekebilir. Delik veya hata gösteren alanların tekrar taranması ve taramanın geri kalanına dahil edilmesi gerekebilir. Bunu 3D tarayıcı yazılımınızda yapabilirsiniz.

Umarız yardımcı olmuşuzdur. Oda taramanızla ne yapacaksınız? Aynısından bir tane daha mı istiyorsunuz? 3D yazıcılar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Olur da basmaya kalkarsanız, yaşayacağınız zorluklara karşı 3D Baskı Sorunları Giderme Rehberi sayfamız da işinize yarayabilir. Şaka bir yana, okuduğunuz için teşekkürler!

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın