Odanın 3 Boyutlu Taraması

Bunu yapmayı hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ancak 3D oda taramasının oldukça yararlı olabileceği ortaya çıktı. Bu ayrıntılı kılavuzda 3B oda tarayıcıları hakkında bilgi edinin!

3D Tarama Nedir Tekrarlayalım

3D Tarama aletleri (kaynak 3dnatives.com)

3D tarama, herhangi bir 3 boyutlu nesnesinin bilgisayar görüntüsünü oluşturmak için ışık ve açı ölçümlerini kullanma işlemidir. Küçük fiziksel nesnelerin ve tersine mühendislik parçalarının dijital şekilleri oluşturmak için yaygın bir yoldur.

Her 3D tarama, nokta bulutu denilen bir dijital veri dağını toplar ve her nokta, uzayda bir ölçümü temsil eder. 3D tarayıcıların bunu yapmasının birkaç yolu var, ancak lazer ölçümleri ve diğer ışık kaynakları en popüler ve doğru. Bu noktalar daha sonra nesnenin dijital bir resmini oluşturmak üzere bağlanır ve daha sonra nesnenin gelecekteki kopyalar için niteliklerini yeniden oluşturmak, değiştirmek veya saklamak için kullanılabilir.

Son yarım yılda 3D taramadaki gelişmeler sürecin potansiyelini ve kalitesini büyük ölçüde genişletti ve şimdi bir odanın tamamını taramak, elma taramak için olduğu kadar kolay!

Neden 3D Taramaya İhtiyaç Duyulur

3d oda taramasi
Bir odanın 3D tarama esnasında alınan görüntüsü. (resim kaynağı: 3dscanexpert.com)

3D taramanın birçok alanında talebi var:

 • Alanınızı ölçmek: İyi bir 3D tarama, taranmış nesnenizin oranlarını doğru almakla ilgilidir ve bir odadaki 3D taramanın hiçbir farkı yoktur. Yeni bir koltuğunuzun ne kadar büyük olması gerektiğine karar vermek için, gerçek bir emlak listesi için toplam kare çekimlerden elde edilen ölçümleri kullanabilirsiniz.
 • Bir 3D model oluşturma: Herhangi bir nesneyi 3D taramanın ana amacı bu olsa da, bir odadaki 3D tarama, diğer yaratıcı işlemler için genellikle bir başlangıç ​​noktası görevi görür. İç mimarlar, 3D tarama odalarını, mimar ve inşaat mühendisleri gibi, boş tuvalleri olarak kullanırlar. Ve son birkaç yılda teknolojinin giderek daha düşük maliyetli olması ve yüksek kullanılabilirliği, bu gücü akıllı telefon veya tablet kullanan herkese veriyor.
 • Koruma: Bir odayı 3D tarama, fiziksel olarak rahatsız edilmemesi gereken alanları yeniden yaratmanın ve incelemenin harika bir yoludur. Pek çok tarihçi ve arkeolog, evlerde bulunan odalardan ve normal inceleme yöntemleriyle çalışılırsa parçalanacak antik yapılardan ayrıntı almak için 3D taramaları kullanır. Ayrıca, bir odanın 3 boyutlu taranması olduğunda, odanın dijital olarak yeniden yaratılması ve çevrimiçi ortamda paylaşılması mümkündür.

Neye İhtiyacımız Var?

Akıllı telefon ile 3D TARAMA
Akıllı telefon ile 3D TARAMA (resim kaynağı: fastcompany.com)

Başarılı bir tarama için birkaç şeye ihtiyacınız var:

 • 3D tarayıcı: Birkaç farklı 3D tarayıcı türü vardır, ancak bir odayı üç boyutlu taramak istiyorsanız, tarama yöntemi için uçuş süresi kullanan birini aldığınızdan emin olun. Bu aslında bulmak onun adı ses çıkarır daha kolaydır. Aslında, mevcut akıllı telefonunuzu veya tabletinizi 3D tarayıcı olarak kullanmanıza izin veren birçok uygulama vardır ve bunları indirdikleri anda kullanmaya hazır olurlar.
 • Doğru aydınlatma: Özellikle oda gibi geniş bir alan olması durumunda, 3B tarama için doğru aydınlatma çok önemlidir. Neyse ki, bu aynı zamanda profesyonel bir donanıma sahip olmasanız bile doğru olması kolay bir şeydir. En az gölgeli dağınık beyaz ışık en iyisidir; bu, çoğu kapalı odada bulunan eşit aralıklı tavan ışığına sahipseniz, her şey hazır demektir. Büyük pencereleriniz olsa bile, doğal ışık kullanmaya özen göstermeyin. Sonuçta, güneş ışığının kapsamını kontrol edemezsiniz, böylece tarama büyük olasılıkla eşitsiz ve eksik olacaktır.
 • CAD programı: 3D tarayıcınızla birlikte verilen yazılım, odanın 3D taramasından elde edeceğiniz milyonlarca veri noktasını derleyecektir. CAD programınız resmi tamamlar, ölçümleri gösterir ve değiştirmek istediğiniz her şeyi değiştirmenize izin verir. Buradaki tek ipucumuz, rahat kullandığınız bir program olduğundan emin olmak. Hala bir tane arıyorsanız, mevcut olan en iyi CAD araçlarının kapsamlı listesine göz atın.

3D Tarama Nasıl Yapılır

Gerekli süre: 1 saat.

Bu iş için doğru donanıma sahip olduğunuzda, bir odadaki 3D tarama işlemi sadece birkaç adım gerektirir:

 1. Tarama programınızı öğrenin

  Kullanmaya hazır olmadan önce, gerekli kontrollerin tarama programınızın neresinde olduğunu iyi bildiğinizden emin olun. Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanıyorsanız, fotoğraf çekmeye çok benzeyecektir. Taramaya başlamadan önce bunun nasıl çalıştığını bilmek, tarama işleminin daha sorunsuz yapılmasını sağlar.odanin 3D taramasi nasil yapilir

 2. Tarayıcınızı odaklayın

  Taramayı başlatmaya hazır olduğunuzda, 3D tarayıcınızı odanın bir alanına odaklayın. Tarayıcının alacağı tam bir kitaplık gibi farklı dokular içerdiğinden emin olun. Bu, tarayıcıyı odanızdaki koşullara göre ayarlayacaktır.

 3. Kaydırıp tarayın

  Tarayıcınız kalibre edildiğinde, 3D taramanızda göstermek istediğiniz her alana odanızın etrafında kaydırın. Bunu çok yavaş yapın. Tarayıcı, uzayda bulunan nesneleri, taramadaki nesneleri nasıl tanıdığına göre eşler, bu nedenle yeterince farklı alanlara odaklanmanız gerekir. Aksi takdirde, hatalar, boş noktalar ve yanlış dokular alırsınız.

 4. Taramayı onarın

  Tarayıcınıza ve tarama işleminize bağlı olarak, odanızın ilk 3D taramasında görünen hataları düzeltmeniz gerekebilir. Delik veya hata gösteren alanların tekrar taranması ve taramanın geri kalanına dahil edilmesi gerekebilir. Bunu 3D tarayıcı yazılımınızda yapabilirsiniz.

Özel bir nesneniz varsa ve onu çoğaltmak istiyorsanız, 3D modellemek ister misiniz? Yapmamalısınız. Tam olarak 3D tarama ve 3D baskı bunun içindir, kopyalarınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için “birlikte” çalışıyor! 3D Yazıcı hakkında bilgi edinmek için linkine tıklayın. 3D Baskı esnasında oluşmuş 3D Baskı Sorunları Giderme Rehberi sayfamıza da erişebilirsiniz

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın