3D Kalem Kullanımı

3D Kalem Nasıl Çalışıyor

3D Kalem kullanımı bilen 3 boyutlu olarak ağacı sıfırdan “inşa etti”. Bu dekoratif bir süs veya benzer oyuncaklar çok amaçlı kullanıma uygun olmasa da 3D kalem ile uğraşanlar genellikle elişiyle bir aksesuarı üretmeyi sevenlerdir.

3D kalem ile kolye veya başka bir 3D aksesuarı yapanlar basit bir plastik (PLA veya ABS) değil de flexy dedikleri eriyebilen lastik kullanırlar. Böyle bir malzemenin sayesinde kadınlar eteğin süs parçaları veya bileklikleri yaparlar. Peki bu kalem malzemeyi nasıl eritebiliyor?

Böyle bir portatif denebilen 3D yazıcı ondan farksız içine giren “filament” adını taşıyan eriyebilir malzemeyi kullanır. Oysa metal, tahta veya fosfor tozunu içerebilir. İçinde filament‘ini sabit bir hızla ileten mekanizma sayesinde 3D kalemin ucundaki eritilmiş sıcak ip gibi çıkan malzemenin çıkma hızını da ayarlanabilir kılar. Genelde bu cihazlar filament ipine ve kaynağa hep bağlı kalırlar. Yüksek akım kaynağa ihtiyaç duydukları için 3D kalemlerin akü veya pille çalıştırılması mümkün değildir. 3D yazıcılardan farklı olarak malzemeyi eritme gücü farklı olup nozülü taşıyan, otomatik olarak aşağıdan yukarıya basmayı sağlayan büyük parçalara sahip değildir. Bu nedenle 3d baskısı çok uzun sürüp parça parça basılıp sonunda parçalar birleştirilir.

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın