2019 Yılın En İyi 3D Yazıcı – Prusa i3 MK3S İnceleme

Orijinal Prusa i3 MK3S, “Yaz 2019’un En İyi 3D Yazıcısı” olarak seçtiğimiz bir makinedir. Şu anda ise tüketicilere odaklı en iyi makine olmasının sebebini öğrenmek için hazırladığımız 3D Yazıcı Prusa i3 MK3S inceleme yazısına göz atın.

Çok az sayıda marka Çek merkezli Prusa Research’ün kusursuz üne ve hayran kitlesine sahip.

Üretici Josef Prusa’nın, açık kaynaklı ekosistemin her yönünü sürekli olarak geliştirme becerisi, donanımdan yazılıma, topluluğunun sevdiği bir yanıdır. Prusa i3 MK3 3D yazıcıdaki güncellemeler, bu topluluktan geri bildirim toplandıktan sonra yapıldı.

Yeni ve geliştirilmiş Prusa i3 MK3S tamamen yeniden tasarlanmış bir ekstruder sistemine sahiptir ve zaman içerisinde modele yapılan tüm toplu güncellemeleri içerir.

Artıları:

 • Olağanüstü baskı kalitesi
 • Sağlam
 • Hevesli ve yardımsever kullanıcı topluluğu
 • Otomatik kalibrasyon
 • Hata tespiti
 • Baskı durdurup devam ettirme imkanı
 • Prusa’nın Slic3r dilimleyicisi bir kullanıcı dostu
 • Prusa desteği hızlı yanıt veriyor hem de bilgili

Eksileri:

 • Uzun zamanlı baskılar riskli
 • Varsayılan ayarlarda gereksiz yoğun destek yapıları
 • MK3 ile kıyaslandığında büyük fark yok

Karar

Orijinal Prusa i3 MK3S hayal kırıklığına uğratmaz. Varsayılan ayarları kullanarak test ettik ve son derece kullanışlı olduğunu gördük. Baskı kalitesi gerçekten olağanüstü ve kullanımı kolay, anlaşılır bir makine. Adil olmak gerekirse, eski makinelerin çok üstünde duran bir 3D Yazıcı olmasa da, güncellemeler makinenin genel performansını iyileştirmiş oldu.

Özetleyecek olursak “Prusa işe yarıyor”. Dilimleyicinin kullanımı kolaydır. Baskıları çıkarmak kolaydır. Sabit olarak iyi sonuçlar veren sağlam bir 3D yazıcıdır.

Bu makineyi test ederken, uzun süren baskılarımızla ilgili bazı sorunlarımız oldu, yine de çoğunlukla başarılı baskıları gerçekten etkileyiciydi.

Prusa I3 MK3S inceleme

Özellikleri

Temelde, Prusa MK3S eski nesline benzer, aynı 250 x 210 x 200 mm yapı hacmi, ikonik turuncu renkli 3D baskı parçalarının bulunduğu sağlam bir çerçevenin yanı sıra çıkarılabilir manyetik baskı yatağı ve baskı kurtarma (güç kaynağından kesip tekrar bağlandıktan sonra kaldığı yerden devam etme) özelliği eklenmiştir.

Ancak, son anketten geri bildirimi topladıktan sonra Prusa Research, sadık kullanıcıların yaşadıkları bazı sorunları çözmek için çözüm üretmeye başlamıştır.

Yeni Özellikler

Yeniden tasarlanmış ekstrüder

Prusa i3 MK3S’de yapılan en dikkat çekici değişiklik tamamen yeniden tasarlanmış ekstrüder tertibatıdır (mekanizması). Çok fazla kullanıcı, ekstrüderin erişiminin daha kolay olması gerektiğini önermişti. Bu, üreticinin tasarımını değiştirmesine neden oldu. Böylece kullanıcılar tüm montajı sökmek zorunda kalmadan PTFE boru ağızlığını değiştirebildiler.

Ek olarak, nozül ve ekstrüder nozülü X eksenine daha da yaklaştırıldı, rezonansı düşürüp baskı kalitesini arttırdı. Yeni ekstrüderin sağladığı diğer iyileştirmeler arasında gelişmiş soğutma ile daha iyi Y ekseni kayış gerginliği gözden kaçmadı.

Filament Sensörünün Güncellenmesi

Prusa i3 MK3S Filament Sensörü

Ekstüder yenilemeleri yanı sıra, Prusa ekibi filament sensörü güncellemiş. Sayesinde, eski sürümü ile kıyaslandığında, bazı özel filamentlerin tıkanma sorunları giderilmiş oldu.

Yeni sensör için mekanik bir anahtar mekanizması denedikten sonra, üretici ilk sonuçların uzun süreli kullanım için son derece güvenilmez olduğunu buldu. Bunun yerine Prusa Research, yeni fikirleri eski fikirlerle birleştirmeyi seçip basit bir mekanik kol tarafından tetiklenen bir optik sensörü yarattı. Bu hibrit yaklaşımla, yeni sensörü filamentin optik özelliklerinde etkilenmez.

Sorunları

İlk olarak varsayılan 3D Baskı desteği çok zor sökülür. Bunla beraber uzuz zamanlı baskılarda çok kullanıcı şikayet etmeyi devam ediyor. Örnek görselleri aşağıdadır.

Giorgi Gvimradze

A blogger who has embedded software and web developement skills.

Bir cevap yazın